Конкубінат і продаж коханки: образок з життя львівських злодіїв (20-30-ті роки ХХ століття)

Кожна львівська дільниця мала своїх злодіїв, які незрідка наводили жах на місцевих мешканців. На зламі 1920-1930-х років минулого століття на вулиці Янівській (нині – вулиця Шевченка) проживав знаний грабіжник Юзеф Коляса (1902 року народження).

За фахом він був слюсаром, але покинув своє ремесло і перейшов на злодійський хліб. Уміння і навички попередньої професії йому очевидно дуже знадобилися.

Ресторація по вул. Янівській 70

Тандем Коляси і Ванди Пілецької

1926 року Коляса познайомився зі знаною львівською кишеньковою злодійкою Вандою Пілецькою – вродливою блондинкою, у яку відразу ж закохався. Вони проживали у конкубінаті – їх поєднувало взаємне кохання та спільна “праця”. Коли Коляса пробирався у чиєсь помешкання, Ванда стояла на чатах. Коли ж Пілецька “працювала” на трамвайній зупинці, Коляса стоя поруч. Ванда передавала йому украдене, і він миттю зникав з місця події. Якщо б її зловили, то змушені були б відпустити, бо нічого украденого при ній не було.

Злодійський тандем протримався два роки. Коли сусіди запитували, чому вони не поберуться, Юзеф відповідав, що злодій, який впродовж свого життя бореться проти всього легального, не буде укладати легального шлюбу. Коляса зізнавався:

“Мені вистачає, що ми кохаємо один одного, і живемо як чоловік з жінкою… Зрештою, злодій не може одружуватись. Бувають періоди в його житті, коли він змушений свою коханку продати приятелеві. Зрештою, коли злодія закриють до “цюпи”, – для чого тоді, аби його коханка була зв’язаною з чоловіком і йому вірною?”

Вулиця Хмельницького на перетині із нинішньою вулицею Гайдамацькою. Фото поч. XX ст.

В’язниця і угода з Людвіком Греком

Позиція Юзефа Коляси щодо подружнього життя не була оригінальною. Так звичайно мислили у злодійському світі. Життєві перипетії диктували таку поведінку. Юзефа Колясу невдовзі спіймали при спробі проникнення в помешкання. Перебуваючи у в’язниці, він передав своєму приятелю, що може продати йому свою коханку разом з помешканням за ціну, яка б дорівнювала гонорару за оборону у суді. Його друг, Людвік Грек, званий “Сьвірком” (свірк, вар’ят; на львівській гварі – розумово обмежена або психічно хвора людина), давно вже мав плани на коханку Коляси. Коли ж підвернулась така нагода, він без вагань купив Ванду Пілецьку разом з помешканням, обіцяючи витягти Юзефа з ув’язнення.

Це цікаво  “Пегаз”, або як у Львові за німців відкривали українську мистецьку каварню

Проте “Сьвірку” не вдалося виконати своє зобов’язання. Колясу засудили на 6 місяців суворого ув’язнення. Він був розгніваний на свого друга, звинувачуючи його у тому, що той не найняв кращого адвоката.

Шість місяців спливло швидко. Вийшовши на волю, Юзеф Коляса подався до помешкання своєї коханки. Там застав “Сьвірка” – між колишніми приятелями зчинилась сварка, яка швидко переросла у бійку. Грек отримав важке ножове поранення. Коляса утік в невідомому напрямку.

Подальша доля Коляси залишилась поза увагою тодішньої преси. Очевидно одне: традиція продавати коханку приятелеві була потенційно небезпечною для усіх учасників такої угоди.

Marian KHOMIAK

Джерело: ilvivyanyn.com

Джерело передруку: https://photo-lviv.in.ua/konkubinat-i-prodazh-kokhanky-obrazok-z-zhyttia-lvivskykh-zlodiiv-20-30-ti-rr-khkh-st/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 4,00)
Загрузка...