Легенда про рівненську Мадонну

Оновлено

У ніч на 22-е квітня 66 років тому тихо, підступно, із “благими” намірами влада Рівного знесла святиню, яка понад 200 років була духовним оберегом міста, якій поклонялися не лише міські жителі, а й численні гості міста і подорожні.
Колону зі скульптурним зображенням Матері Божої, яка сьогодні височіє поруч із Воскресенським собором, було встановлено до 12-ї річниці Незалежності України — у серпні 2003-го. Дана скульптура не є точною копією своєї попередниці. Хоча автори — скульптор Володимир Стасюк та архітектор Леонід Закревський — працювали за старими фотографіями. Різняться Мадонни не лише зовні. Сучасна — біла, старовинна була розфарбована. Та й стояла старовинна колона не там, де сучасна. Теперішня колона Божої Матері радше данина шани знищеній святині, аніж власне святиня. Утім, як ставитися до скульптури, особиста справа кожного.

Мати Божа проти чуми і холери

У XVIII столітті до Рівного прийшла страшна біда. Епідемія чуми, що поширювалася із Західної Європи, забрала життя сотень рівнян. Коли хвороба відступила, рівняни вважали це неймовірним і чудесним позбавленням. Містом точилися чутки про заступництво вищих сил та явлення самої Божої Матері.

Так виглядала справжня рівненська Мадонна

Тому на знак чудотворного заступництва і в пам’ять про померлих від мору земляків рівняни вирішили зібрати кошти та спорудити на них кам’яну статую Матері Божої. Одні архівні джерела називають датою встановлення колони 1770-й рік, інші — 1750-й. Автор статуї не відомий. Можливо, її виготовили, так би мовити, за типовим проєктом, адже тоді тисячі подібних скульптур Богородиці стояли по всій Речі Посполитій. Але рівнянам дуже хотілося вірити, що саме їхня, рівненська Мадонна, особлива, бо допомогла їм перемогти смертельну хворобу.
Первісно статую встановили на ринковій площі поруч із триверхим дерев’яним храмом Воскресіння Христового (приблизно на місці, де нині пожежне депо на вулиці Полуботка). Церква простояла понад два століття і була головним православним храмом Рівного аж доки не згоріла під час масштабної пожежі в 1881 році. До неї зверталися у своїх молитвах віруючі рівняни. І, за народними переказами, страшна недуга відступила. Але через 75 років потому в Рівному розпочалася нова епідемія — холери. Рівняни знову ревно благали Богородицю допомогти. І знову сталося диво! Пошесть відступила. Відтоді колона Матері Божої, у якої знаходили захист і православні, і католики, стала рівненською святинею і духовним оберегом міста. На знак пошанування в 1856 році статую було реставровано, а біля її підніжжя запалили невгасиму лампаду. Поруч із колоною встановили гасові ліхтарі, щоб освітлювати її і вночі.

Це цікаво  Збудували без жодного цвяха — зіпсували без жодних наслідків. Найстаріший храм Рівного втрачає свою автентичність
Листівка з видом колони Божої Матері. 1905 рік

Поклонитися святині

Статуя Матері Божої була не лише оберегом міста, а й неабияким туристичним об’єктом. До неї приходили не лише приватні гості міста, а й посадовці, численні офіційні делегації, що приїздили до Рівного. Статую неодноразово згадував у своїх спогадах про Рівне письменник Володимир Короленко, який з 1866 по 1871 рік навчався у Рівненській гімназії: “Халупи, пустирі, паркани, в’їзди двох-трьох вузеньких провулочків, потім двохповерховий будинок казначейства… Перед нами на майдані — кам’яна колона зі статуєю Богородиці.”. А ось як він згадує святиню в “Історії мого сучасника”: “Одного разу я йшов у гімназію. Шлях лежав через базарну площу, центр місцевого торгового життя… І раптом мій погляд упав на фігуру Мадонни, що стояла на своїй колоні високо в повітрі. Це була місцева святиня, однаково для католиків, і православних. Вечорами будочник, особа офіційна, вставляв у ліхтар недогарок свічки і піднімав його на блок. Вогник зірочкою висів у темному небі, і над ним красиво, таємничо, неясно вимальовувалася розфарбована фігура… Статуя, освітлена ранковим промінням, маячіла над гомінким і барвистим безладдям базару. Було в ній щось таке, від чого я одразу спинився, а через хвилину стояв на колінах, без шапки, і хрестився, піднявши очі на Мадонну…”.

Якісь урочистості біля колони Матері Божої. На жаль, джерело фото невідоме

Коли в 1894 році завершили будівництво Свято-Воскресенського собору на теперішній вулиці Соборній,  поруч із ним височіла й колона Божої Матері. За свідченнями старожилів, вона стояла на місці, де нині дерев’яний кіоск ліворуч від собору.  Однак, чи була це та ж, перенесена з ринкової площі від старого згорілого храму статуя, достеменно невідомо. На новому місці статуя Божої Матері виявилася затиснутою з усіх боків у невеличкому скверику перед собором. Але від цього не стала менш шанованою.

Це цікаво  Синагоги Рівненщини: залишки знищеного світу

“Совєтам” Мадонна заважала благоустроювати місто

Рівненську святиню не чіпали навіть німці під час окупації. Однак комуністичній владі жодні святині, тим паче релігійні, потрібні не були.

Ліворуч серед гущавини скверу проглядається статуя Богоматері, 1941 рік (джерело – ebay.de)

Під приводом впорядкування міста після закінчення війни міська влада 15 травня 1950 року видала постанову “О сноcе фигур, препятствующих благоустройству города”. Там зокрема йшлося: “…по генплану реконструкции города на месте скульптури “Мадонна” по ул. Сталина, напротив Дворца пионеров необходимо пробивать улицу и благоустраивать площадь, также по ул. Гоголя №12 (біля тоді ще діючого костелу Святого Антонія, – прим. авт.) находиться скульптура такого же религиозного характера в полуразрушенном состоянии – снести”. Однак власне демонтаж колони Божої Матері біля Воскресенського собору відбувся лише через два роки після цієї постанови — у 1952 році.

Колона Божої Матері, окупація. Фото викладене у FB Василем Гудзієм

Причому, комуністичний режим, що часто відзначався особливим цинізмом щодо релігії, відзначився й цього разу. Статую Божої Матері демонтували в ніч на 22-е квітня, того року це була якраз ніч на Великдень. Водночас, 22-е квітня, як відомо, день народження “вождя світового пролетаріату” Ульянова-Леніна. Радянська влада полюбляла приурочувати усілякі капості до уродин свого “боса”.
Демонтовану статую вивезли в невідомому напрямку. Місцеве керівництво навіть хотіло спихнути усе на невідомих хуліганів, мовляв, це вони зруйнували статую, а влада вже змушена була розчистити місце. Старожили міста розповідали, що буцімто бачили залишки статуї на господарчому дворі міського парку імені Шевченка. Чи правда це, невідомо, але така версія, схоже, має право на життя. Бо чомусь радянська влада неодноразово звозила на господарчий двір парку різноманітні старовинні речі та їх фрагменти. Про це розповідав, зокрема, один із післявоєнних директорів парку Віктор Ткачук. Наприклад, так сталося із старовинним органом із костелу Святого Антонія. Рештки унікального інструменту валялися у закапелках господарчого двору парку до середини 80-х. Чому такі речі не ставали експонатами місцевого краєзнавчого музею, можна лише здогадуватися.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 3, середня: 4,67)
Загрузка...