Музей у колишній катівні

Нещодавно відкритий у райцентрі Здолбунів, що на Рівненщині, музей не залишить байдужим жодного, хто переступить його поріг. У минулому цей будинок наводив жах на здолбунівчан.

Директор Здолбунівського музею Олег Тищенко біля музею
Пам’ятна дошка розповідає про страшне минуле будинку

Тут у 1939-1941 роках була “енкаведистська” катівня. У різні часи тут були і швидка допомога, і стоматологія, і “емгебешна” установа… Нині понад 110-літню кам’яницю передано сподвижникам музейної справи для створення музею. Власне його почали створювати там ще в 2015 році, а цьогоріч до Дня Незалежності було відкрито першу експозиційну залу, присвячену Майдану й АТО.

Олег Тищенко показує Аллі Українець пошматований одяг українського військового із зони АТО, подарований музею близькими воїна

Наразі площу будинку ще не освоєно повністю, хоча майже готова до відкриття й друга зала. Однак навіть те, що є, вражає. Насамперед – ентузіазм творців музею, яких там офіційно працює лише троє на чолі з директором Олегом Тищенком. Роботи ще непочатий край – непрості будівельно-ремонтні роботи, збір експонатів, викладення усього так, щоб було змістовно і цікаво.

Особливо вражають відвідини підвалів, де розміщувались катівні. Там стіни списані останніми прощальними словами загиблих, спеціально видовбані в підлозі кровостоки… Там без вікон, без сонця і чистого повітря, стоячих по кісточки у воді, жорстоко катували, приковували до стіни, скидали в яму сторч головою, стріляли в голову, ламали волю невинних людей… Кати все це намагались приховати, знищивши документи, засипавши підвали сміттям до краю. Тільки тепер ентузіасти і волонтери все це розчистили, вивізши звідти десятки вантажівок сміття.

Колишня катівня. Тепер тут можна помолитися за безвинно загублені душі

Варто низько вклонитися здолбунівським музейникам і їхнім помічникам, які повертають людям історичну правду.

Новий музей у Здолбунові

 

Це цікаво  Дослідити історію свого роду навчать охочих архівісти
Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 1,00)
Загрузка...