Накопати бурштину може кожен, або Музейний “клондайк “ у Володимирці

Унікальний міні-музей, де можна копати бурштин, діє у Володимирці, що на Рівненщині. Щоправда, копачі там не з мотопомпами, а зі звичайнісінькими іграшковими лопатками. І “добувають” малесенькі сонячні камінчики в такій собі пісочниці, облаштованій просто в музейній кімнаті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року №878 селище міського типу Володимирець віднесено до історичних міст України. Хоча пам’ятками старовини, попри багату історію, містечко не обтяжене, однак Володимирець можна вважати справжнісіньким музейним “клондайком” на Рівненському Поліссі.

Бурштинове панно в музейній кімнаті
Фрагмент бурштинового панно

Особливим креативом відзначається місцевий міні-музей бурштину. Власне, це й не музей як такий, а інформаційно-туристичний центр, відкритий в липні 2017 року. Однак одна з музейних кімнат, дбайливо облаштована небайдужими людьми, не лише допомагає дізнатися більше про сонячний камінь, яким з давніх-давен славиться край, його видобуток і перетворення на коштовний виріб, а й самому спробувати себе в ролі шукача бурштину. Для цього в кімнаті облаштовано імпровізовану “копальню”, в якій наполегливий відвідувач, добряче покопирсавшись у грунті, може відкопати малесенький камінчик-крихту бурштину. І, звісно, залишити його собі на згадку про відвідини незвичного музею.

Тут “копальня” для туристів
Музейники показали, як залягає бурштин у землі

А ще в ньому можна побачити бурштинове панно на всю стіну, подароване місцевими меценатами, глиняну гігантську свистульку-пташку, оздоблену бурштином, бурштинові картини… У музейній кімнаті представлені також зразки природного бурштину, який видобувають у цих краях. У вітринах представлені також ювелірні вироби з цього каменю, і навіть косметичні й лікувальні засоби, виготовлені з додаванням подрібненого каменю, який, виявляється, має корисні властивості. А ще можна побачити бурштинову туфельку, оздоблену сонячним каменем.

Косметичні вироби і ліки з бурштину
Бурштин – це не тільки красиво, а й корисно
Прикраси з бурштину
Бурштинові туфельки

Інший зал музею розповідає про унікальний об’єкт, аналогів якому немає навіть у Європі — вузькоколійну залізницю Антонівка-Зарічне, в обслуговуванні якої досі використовується чимала кількість раритетної техніки. Власне, нині тут і розміщується музей вузькоколійки, який перебрався до Володимирця із сусідньої Антонівки у 2017 році.

У музеї вузькоколійки
У музеї можна посидіти на справжніх сидіннях з поліського трамваю
Експонати з музею вузькоколійки

Як відомо, це найдовша (106 кілометрів) діюча вузькоколійка в Європі, збудована в 1895 році. Місцеві з любов’ю називають її “кукушкою”. Подорож вузькоколійкою, залишає незабутні враження про природу Поліського краю — не зіпсовані цивілізацією піски й заболочені луки, мішаний ліс… Потяг перетинає унікальний залізничний дерев’яний міст через річку Стир, що є єдиним в Україні великим дерев’яним залізничним мостом. А охочі дізнатися подробиці про унікальний туристичний об’єкт, можуть зробити це в музеї. Там є чимало цікавого і з історії вузькоколійки, і з її сьогодення.

Раритетні рейки на дорозі
На старих світлинах – будівництво вузькоколійки
Старі світлини розповідають

Заслуговує на увагу відвідувачів і музей у Володимирецькому районному колегіумі, де можна побачити автентичний одяг мешканців Полісся і поліську хату. Є ще музей у місцевій школі. А найголовніший Володимирецький музей — районний історичний невдовзі відзначатиме 50-річчя з дня заснування. Про цікавинки цього музею і будинку, в якому він розташований, а також про людей, завдяки яким він постав — у наступній публікації.

На шляху вузькоколійки
Найцінніші експонати музею – старі фотографії
Найстаріший і найдовший дерев’яний залізничний міст
Це цікаво  У Рівному встановлять меморіальні “камені спотикання” жертвам нацизму
Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 4,00)
Загрузка...