Народний шедевр — “Козак Мамай” — після реставрації повернувся до Рівного

У мистецькій колекції Рівненського краєзнавчого музею із 1940-х років зберігається полотно з зображенням найбільш відомого героя народного малярства – козака Мамая. Цікава і до кінця не вивчена історія цієї картини.

Шедевр народного малярства – картина невідомого майстра “Козак Мамай”

Сюжет і герой її з прадавніх часів вважаються в Україні своєрідними духовними символами, чи не єдиною неканонічною християнською народною іконою. Ким і коли саме була передана картина в Рівненський музей — невідомо, але в документах, які зафіксували музейну колекцію часів німецької окупації, вона вже значилася під назвою “Козак Нечай”. Очевидно назву роботі тоді дали від віршованого напису, вміщеного на полотні у нижньому правому куті.

Фрагмент картини – віршований напис

За свідченням музейних працівників, дата написання картини — друга половина ХVIII-початок ХІХ століття. У яких палацах чи приватних колекціях перебувала пам’ятка, поки що загадка. Однак, про її цінність вказували відомі українські мистецтвознавці. А серед них і доктор мистецтвознавства Павло Жолтовський у своїй книжці “Український живопис XVII-XVIII ст.”, згадуючи картину “Козак Мамай” із рівненської колекції, звернув увагу на особливу деталь — це повішений козак, що рідко зустрічається на картинах подібної іконографії.

Заввідділом мистецтва РОКМ Віктор Луц і відреставрована картина. У правому верхньому куті полотга – повішений козак

Про давню пам’ятку народного малярства в музейній колекції розповів завідуючий відділом мистецтва Рівненського краєзнавчого музею Заслужений працівник культури України Віктор Луц:

– Сьогодні у нас радісна подія – повернулася з реставрації картина “Козак Мамай”. Для нашого музею це річ досить рідкісна, тому що на Рівненщині не дуже часто можна зустріти цю іконографію. Вона більш характерна для півдня і центру України. Найбільша колекція “мамаїв” є в Дніпровському Національному історичному музеї імені Дмитра Яворницького. Однак аналога нашій картині в них немає. Наше ж полотно за довгі роки свого непростого життя вже мало забруднений вигляд, потускніли фарби, і картина потребувала відновлення. Ми звернулися до своїх давніх друзів і колег із Науково-дослідного реставраційного центру у Львові. Із львівськими реставраторами наш музей співпрацює вже досить давно. З вдячністю можу сказати, що 90 відсотків пам’яток живопису з нашої колекції відреставрували саме львівські фахівці. “Козака Мамая” “лікували” у Львові трохи більше півроку, і ось він результат – гарний подарунок Рівненському музею на початку нового, 2019 року! У вівторок, 29 січня, наші працівники фондів поїхали у Львів і привезли цей народний шедевр. Тепер наше завдання – помістити відреставровану картину в нову красиву раму, і тоді полотно знову займе вагоме місце в експозиції музею.

Завфондами РОКМ Алла Бачинська, заввідділом Віктор Луц, головний інженер-програміст Дмитро Маслов
Це цікаво  Рівному за розвиток туризму тільки подякували
Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 5,00)
Загрузка...