Ненароком відкопали Сталіна. А тепер куди його?

Що робити з несподіваною і неординарною знахідкою, довкола якої вже зав’язалась жвава дискусія, нині вирішують у Рівному. Під час земляних робіт з реконструкції дворової каналізації на вулиці Словацького, робітники натрапили в землі на погруддя Сталіна.

Несподівана знахідка спричинила дискусію

Бетонний “вождь” розміром приблизно метр на метр лежав на глибині близько одного метра. Ось що розповів директор ТОВ “Пром-Енерго-Консалтинг” (приватна фірма, яка виконувала земляні роботи) Юрій Шкарапа: “Зараз питаємо в народу, що робити: розламати й підсипати дорогу, чи здати. Думаю, що історичної цінності він не становить. Багато хто висловлює думку, що і в музей його відправляти не можна, бо ще знайдуться такі, що йому квіти почнуть носити”.

Чи займе це погруддя місце в музеї тоталітаризму, хтозна

Як тільки про знахідку стало відомо, на сторінках рівненської фейсбучної спільноти розгорнулася дискусія, що робити з бетонним Сталіним. Одні були категоричними: розбити на друзки, інші ж відстоювали думку — зберегти як нагадування про тоталітарні часи.

Краєзнавиця і працівниця Рівненського краєзнавчого музею Галина Данильчук припустила, що погруддя могло колись стояти в приміщенні, поруч якого її виявили, навпроти паспортного столу. Тепер у ньому торговий центр “Словацький”. А після війни був Рівненський облвиконком.

У цьому будинку був облвиконком. Нині – торговий центр

Це погруддя бетонне могло стояти як у фойє, так і в дворі, – каже Галина Данильчук. – Можливо якась там лавочка була. Очевидно, що закопали його після вказівки викидати, після розвінчання культу особи. Цікаво, що його закопали дуже акуратно. Не як-небудь кинули, не сторч головою… Чи то страшно було на Сталіна руку підняти, чи думали, що ще його час знову настане. Зрозуміло, що це зробили працівники облвиконкому, а значить люди партійні.

Можливо тут колись стояв вождь

Щодо пропозицій знищити відкопану скульптуру, які висловлювали у Фейсбуці, то Галина Данильчук вважає, що погруддя було б експонатом для музею тоталітаризму, про створення якого в Рівному давно вже точаться дискусії. Пропонували навіть місце для такого музею — у так званому бункері Коха, що поруч із музеєм.

Мова не йде про возвеличення Сталіна, – провадить Галина Данильчук, – люди просто не розуміють значення предметів у розкритті історичного минулого. А тим часом знахідку варто було б віддати в музей. Я зателефонувала міському голові Володимирові Хомку і попросила посприяти, щоб нам віддали. Він пообіцяв, і, схоже, таку вказівку дав. Наприклад, завідувач відділом історії музею Ігор Марчук також за те, щоб використати знахідку. Такі речі можуть не славити, а навпаки розвінчувати. Поставити Сталіна з відбитим носом, з бетону, з розповіддю про те, як його ховали, як людям було страшно… Якби у нас були зібрані демонтовані вожді комунізму, недолугі пам’ятники, то досить могла би бути цікава атракція антикомунізму.

Фото до публікації надала Галина Данильчук

Це цікаво  Накопати бурштину може кожен, або Музейний “клондайк “ у Володимирці
Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...