Перша львівська каварня

Каварні старого Львова, невід‘ємний атрибут міста над Полтвою. Вперше писали про їх мальовничу історію відомі краєзнавці Францішек Яворський та Адам Краєвський ще у 1910-1911 роках.

“Віденська” кав’ярня, фото, 1890-1897 роки.

Коли і де з‘явилася у Львові перша каварня? Традиційно досі називались: “Віденська”, відкрита у 1829 році на нинішньому проспекті Свободи 14, і каварня Яна Добровольського “Пекелко”, що діяла у 1843-1902 роках на вулиці Краківській 8/10 (ці будинки вже не існують). У 1830-1840-х роках Львів мав ще кілька елегантних каварень, згадаємо хоч би “Театральну” у прибутковій кам‘яниці графа Скарбека (з 1842 року).

Більярдний салон у каварні “Театральна”, що до Першої світової війни містилась у партері театру Скарбека (тепер театр ім. Марії Заньковецької), поч. ХХ ст.

Але ще принаймні чверть століття раніше львів‘яни вже пили каву у Леваковського. Його вельми популярна каварня згадується в описі Львова 1802 року, який залишив комісар міської поліції (з 1800 року), пізніше професор львівського університету, статистик і краєзнавець Йозеф Рорер (Rohrer). Ця згадка була надрукована у книзі Рорера німецькою мовою “Опис подорожі по Галичині та Буковині…” (1804). Він писав про улюблену львів‘янами каварню Леваковського на Ринку.

Кам’яниця на пл. Ринок, 10. Фото 2015 року

Яків Леваковський (1759-1839) за фахом був кондитером і розбагатів на пристрасті львівських ласунів до його фірмових тістечок, особливо завдяки оригінальному т.зв. іспанському торту. Цей “цукерняний капітал” був настільки значним, що дозволив йому придбати кілька підльвівських сіл і дві великі старі кам‘яниці на пл.Ринок № 10 (Палац Любомирських) та № 23 (дім Штольц-Вольфовичів).
Леваковський був також членом міської ради, а після смерті спочив на Личаківському цвинтарі під гарним ампірним надгробком різця П.Ойтеле.

Кам’яниця на пл. Ринок, 23. Акварель А. Каменобродського. Поч. XX ст.

Славнозвісні торти Леваковського львів‘яни смакували найвірогідніше у партері будинку № 23 на пл. Ринок. Кам‘яниця на пл.Ринок , 10 тоді ще була резиденцією губернатора Галичини і перейшла у власність Леваковського після 1821 року.
Каварня Леваковського діяла за віденським взірцем, кельнери обслуговували німецькою мовою. Можливо, вона була відкрита вже у 1790-х роках, або мала своїх попередників ще у 1770-1780-х роках.

Це цікаво  Жовква. Історія “ідеального” міста-фортеці
Кам’яниця на пл. Ринок, 23. Фото 2015 року

Нова австрійська влада принесла з собою зміну смаків майже у всіх сферах громадського життя галичан, в тому числі західноєвропейську моду на каву і каварні.

Джерело: photo-lviv.in.ua

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...