Її дослідження назвали “бомбою” і культурною подією року на Рівненщині. Як одягалися наші прапращури і мешканці краю в дорадянський період показала в своїй книзі завідувачка сектором етнографії Рівненського краєзнавчого музею заслужений працівник культури України Алла Українець.
Відбулася презентація унікального і чи не першого в Україні видання, де зібрано дослідження про одяг мешканців окремої області за величезний історичний період від палеоліту до 40-х років минулого століття, — книги “Традиційний одяг Рівненщини”.
Понад 30 років, власне, відколи стала до роботи в Рівненському музеї, ішла до цього дня Алла Українець. Ішла в буквальному сенсі власними ногами, бо сходила від хати до хати не одне село в найвіддаленіших куточках Рівненщини, побувала не в одній археологічній і етнографічній експедиціях. По краплині збирала розповіді про одяг, старі світлини, буквально випрошувала в стареньких бабусь старовинні вишиванки. А інколи й рятувала від знищення залишки старих одяганок, які сучасники вважали нікому не потрібними.
Завдяки своїй комунікабельності й умінню переконати зуміла знайти підхід навіть до тих недовірливих, хто нізащо не хотіли поділитися з незнайомою людиною своїми сімейними скарбами. Тому все унікальне дослідження грунтується на реальному житті Рівненського Полісся.
Ця книга – підсумок моєї багаторічної праці, дослідницької й архівної роботи, – розповіла Алла Українець. – Ми спробували показати одяг у розвитку історичному, починаючи з палеоліту і завершуючи серединою ХХ століття. Адже одяг не є чимось застиглим, даним раз і назавжди. Він змінюється разом зі зміною історичних епох, соціально-економічних умов, зміни культурних традицій. Ми прагнули показати ці зміни, цей шлях традиційного вбрання мешканців краю, як воно стало таким, яким ми його бачили на початку ХХ століття.
У виставковій залі музею яблуку ніде було впасти, але випадкових людей на презентації не було. Приїхали колеги-музейники з багатьох районів області, з сусідньої Волині. Завітали на презентацію колишні директори музею Володимир Мушировський і Олександр Булига. Звучали під час презентації автентичні пісні, записані у селах північних районів Рівненщини. Приїхали рідні і друзі Алли Миколаївни з її рідного Тучина, де вона народилася. Саме землякам найбільше дякувала авторка книги за підтримку і допомогу. Адже практично кожен двір цього села долучився до видання, надавши старовинні світлини, на яких зображено селян у місцевому одязі — повсякденному і святковому.
Саме унікальні світлини вишиванок, рушників, наміток, свитин і жіночих головних уборів і прикрас зробили видання неповторним і колоритним. Добрим словом згадувала авторка книги тучинців, серед них і Левка Тивончука — тучинського фотографа чиї фото, в тому числі, прикрашають книгу. На презентацію завітав його син Валерій Тивончук. Алла Українець дякувала за допомогу в підготовці видання також своїм колегам-музейникам. Зокрема заслуженому працівникові культури України завідувачу художнім відділом РОКМ Вікторові Луцу. Саме він зробив фотографії для видання, надавав фахові консультації.
На презентацію прийшли також представники влади — начальник міського управління культури Тарас Максименко і заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська. До речі, остання висловила сподівання, що влада спроможеться відшкодувати Аллі Українець кошти, витрачені на видання книги. Адже Аллі Миколаївні довелося не лише вкласти власні гроші, а й шукати, де позичити ще, аби книга побачила світ. Присутні висловлювали сподівання, що такої ганьби не станеться при підготовці другої частини видання, і кошти знайдуться. Адже, за словами пані Алли, представлено лише першу частину видання, а другу вона планує завершити до кінця цього року. У другій книзі буде представлено світлини традиційного вбрання мешканців усіх районів Рівненщини різних часів.