Тренди зимової моди міжвоєнного Рівного

Як одягалися рівняни майже сто років тому та де брали модні речі гардеробу можна прочитати в старих газетах та почути у розповідях старожилів. А ще — побачити на старих світлинах. На них модниці і модники міжвоєнного Рівного виглядають цілком по-європейськи.

Місцева індустрія моди 1920-х-1930-х років у Рівному крокувала в ногу з усім цивілізованим світом. У рівненських магазинах можна було купити все — від швейної фурнітури і самих швейних машинок до верхнього одягу і взуття. А ті, кого не вдовольняв магазинний асортимент, залюбки звертались до ательє чи кравецьких майстерень, або ж до кравчинь-модисток. Щоправда, стати клієнткою хорошої модистки було і недешево, і непросто.

1925 рік. Ці ошатні панянки з Березного. Світлина з родинного архіву Галини Бас (опубліковано на фейсбук-сторінці Березнівського краєзнавчого музею)

Міжвоєнне Рівне було частиною Європи. Розквіт кінематографу, що припав на 1930-і роки, позначився й на стилеві одягу. Законодавцями моди стають голівудські актори Фред Астер, Марлен Дітріх, Грета Гарбо, Пола Негрі, Тамара Вишневська (до речі, уродженки Рівненщини). Надивившись фільмів за їх участю, рівнянки не лише переглянули ідеали жіночої краси, а й “підгледіли” у кінодів модні тенденції в гардеробі.

Зірка кінематографа Вів’єн Лі як взірець для наслідування для рівненських модниць, 1934 рік

А що, власне, кожен охочий містянин мав доступ до європейських товарів, то це давало можливість місцевим модницям і модникам хизуватися в одязі наймодніших зразків. У Волинському воєводстві в міжвоєнний період налічувалося 368 магазинів колоніальних товарів, тобто таких, де торгували товарами імпортного виробництва. Рівненські пані й панянки могли також замовити собі одяг з Європи за каталогами модних журналів.

Сторінка моди в часописі “Нова хата” (грудень 1925 року), в якому в тому числі рівненські пані підшукували нові образи
Чим не голівудські модниці!

Наприклад, обраний модницею вишуканий капелюшок з каталогу могли доставити із самісінького Парижу. Слід зазначити, що капелюшок був неодмінною деталлю гардеробу кожної жінки і дівчини в будь-яку пору року. А що вже тільки не вигадували майстри, щоб прикрасити жіночі голівки! Причому і в зимову пору також.

Капелюшки і капелюх. Чого тільки не вигадувало рівненське жіноцтво аби вразити своїм головним убором оточуючих! Фрагмент фото опублікованого Василем Гудзієм у спільноті “Старе місто. Рівне історичне”

Рівнянки дуже любили хутро. Причому носили його і у вигляді шуб, і комірів, і горжеток, і манто. І не лише взимку, а й оздоблювали ним міжсезонний одяг.

Зимовий образ рівнянки – шуба і вишуканий капелюшок
Навіть теплої пори можна було зустріти пані з горжеткою з чорнобурки на плащі. Рівне, 1936 рік

Горже́тка (з французької — горло, комір) — смуга хутра або шкурка хутрового звіра, яку жінки носили як комір до верхнього одягу і як прикрасу до святкового вбрання, наприклад, до декольтованих суконь. Пересічні міщанки для горжеток використовували шкурки звичайної, сріблясто-чорної, платинової лисиці, більш заможні — білого чи блакитного песця, куниці, норки, соболя. У кінці 1920-х років у моду увійшли жіночі пальта без коміра, який замінювала знімна горжетка. У театрах, кінотеатрах респектабельні дами прогулювалися перед початком сеансу чи вистави з горжеткою на плечах чи в руці.

Модне поєднання – елегантний капелюшок і хутряна горжетка. І знову з лисиці
І знову хутряна горжетка з лисиці
А це Здолбунів 1930-х. Тамтешні пані також не відставали від моди

У Рівному на початку 1930-х років було шість хутряних крамниць. Однією з найвідоміших, елітних була хутряна крамниця Вугмейстера, що розміщувалась на центральній вулиці Третього Мая (теперішній Соборній), приблизно в районі теперішньої Театральної площі.

Реклама магазина Г. Вугмейстера в одній з рівненських газет, 1926 рік
Княгиня Анна Любомирська (рідна сестра власника Рівного в період з 1918 до 1939 року князя Адама Любомирського) в розкішному манто, оздобленому хутром, 1931 рік

У магазині Вугмейстера також можна було придбати тканину для пошиття зимових пальт, зазвичай це було високоякісне сукно чи вовна. Серед кольорів верхнього зимового одягу рівнянки віддавали перевагу темно-синім, зеленим, коричневим і чорним відтінкам.

Реклама осінньо-зимових модних жіночих і чоловічих пальт у магазині одягу Боруха Зайонца, 1933 рік

На багатьох старих світлинах зимових вулиць можна побачити рівнянок, що ховають руки в цікавий аксесуар — хутряну муфту. Її появою ми завдячуємо венеційським заможним дамам XVI століття. Цей елемент одягу вказував на високе становище в суспільстві і заможність його власниці. Дами вищого світу носили муфти з дорогих видів хутра — горностаю, соболя, куниці. Всередині муфти часто були кишеньки, які слугували гаманцем та призначались для усіляких дамських дрібничок.

Це цікаво  “Зима тривала півроку, а снігу було по коліна…”. Спогади львів’ян про те, якою колись була найхолодніша пора року”

Рівненські пані охоче носили муфту взимку, попри те, що в Європі в міжвоєнний період вона вже не була така популярна. Вочевидь, давалась взнаки наша зима, яка в ті часи була набагато суворіша за європейську.

Муфта – неодмінний аксесуар зимової моди
Рівненські пані гріють руки в муфтах
Рівнянка з муфтою, 1939 рік
Стильна пані на фото з родинного архіву Полікарпа Бульби
Рівненські модниці

Невеличкі муфточки до зимового пальтечка чи шубки носили й рівненські діти.

Фото з родинного архіву Дзіваків. Сестрички Ліда і Валя, Рівне, 1933 рік. Фото надане Галиною Данильчук
Маленькі модниці з популярним хутряним аксесуаром

Цікаво, що мешканки міста практично не носили чобітки і валянки, навіть коли взимку було сніжно і морозно. Як видно на старих світлинах, рівнянки дотримувалися європейської моди і здебільшого взувались у туфлі з пасочком або так звані “лодочки”. А ще носили короткі утеплені або оторочені хутром зимові черевички, які називали “румунками”. Як розповідають старожили, це був так званий румунський фасон шнурованих або на застібках черевиків. Таке взуття коштувало дорого. Як черевички, так і туфлі були на підборах.

Газетна реклама взуття популярної в ті часи чеської фірми “Бата”
До капелюшка і пальта з хутром пасують туфельки, переконані рівненські пані
Рівненська зимова мода 1930-х
Тут увесь набір для елегантного образу: популярні в 1930-і шуби з каракуля, модні “румунки”, муфти, вишукані капелюшки. І такий же елегантний кавалер. Фото Василя Гудзія з мережі Фейсбук

Чоловічий зимовий одяг, звісно, був більш консервативним. На старих фотографіях можна побачити рівненських чоловіків у добротних пальтах з хутряними комірами, здебільшого з каракуля. На голові — обов’язковий капелюх або кашкет.

Рівняни
Елегантний кавалер
Тренди зимової моди на сніжних вулицях Рівного
Зразки зимової чоловічої моди по-рівненськи: нотаріус Самуель Іванов (у центрі) з сином Еугеніушем (ліворуч) і приятель сина у військовій формі – вона поза модою

Ще скромнішим був верхній одяг гімназистів. Молоді хлопці носили вкорочені або довгі пальта з комірами з цигейки. У деяких коміри були без хутра.

Гімназисти Рівненської Української гімназії в зимовому одязі (з родинного архіву Полікарпа Бульби)

Фото до публікації — з особистого архіву авторки, рівненської фейсбук-спільноти “Старе місто. Рівне історичне”; Archiwum Historii Mówionej (подкаст “Relacje biograficzne”); http://nawolyniu.pl/zdjecia/rowienski/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 4, середня: 5,00)
Загрузка...