Унікальні археологічні артефакти можна побачити в Рівненському краєзнавчому музеї

Днями Рівненський краєзнавчий музей презентував результати археологічного сезону 2019 року. Понад 200 унікальних експонатів, представлених на виставці, — це лише невелика частина предметів давнини, віднайдених у Гощанському, Здолбунівському, Корецькому, Острозькому районах, у стародавній Пересопниці та Рівному.

Директор РОКМ Олександр Булига відкриває виставку

Здобутки рівненських археологів цьогоріч вражають: дві стоянки IX-IV тисячоліть до нашої ери, чотири давньоруські городища та чотирнадцять поселень різних періодів. Знайдені під час розкопок на цих об’єктах предмети допоможуть уточнити хронологічні й культурні особливості пам’яток Рівненщини, вважають дослідники. А в подальшому стануть перлинами археологічної експозиції Рівненського музею. А тим часом понад 200 віднайдених археологами предметів можна роздивитися в малій виставковій залі музею.

Беззаперечним “іменинником” під час презентації виставки був керівник цьогорічної успішної археологічної експедиції Олексій Войтюк.

Керівник археологічної експедіції 2019 року Олексій Войтюк розповідає про знахідки і відкриття

Ось що він розповів про найцікавіші знахідки:

Цей рік був надзвичайно плідний і щедрий на знахідки. Ми охопили дослідженнями центральну частину області — це Здолбунівський, Гощанський, Корецький, Острозький райони. А найбільше робіт провели в Пересопниці та Рівному. Нам сприяла зокрема Гощанська селищна рада й музеї, які виділяли кошти на експедиції. У розкопках допомагали студенти РДГУ. На виставці представлено лише частину знайденого нами, але це предмети унікальні. Наприклад, кахлі XVI століття, які виявили в Острозі. Ми натрапили на залишки кахляної печі. Знайшли кахлі з такими своєрідними “лусочками”, які імітують черепичне покриття. Це унікальна знахідка. Такого типу кахлі нам ще не траплялися. У центрі Корця знайшли кераміку, якій приблизно шість тисяч років. Багато знайдено дрібних предметів — гудзиків, монет, печаток, намистинок, фрагментів прикрас, люлька XVIII століття з багатим оздобленням, фрагмент дитячої іграшки у вигляді коника з вершником. А ще цікава річ — мініатюрний ігровий кубик, виготовлений з кості. Його знайшли разом із іншими дрібними предметами в Пересопниці. Усе нами знайдене — надзвичайно цінні і рідкісні предмети, які доповнять історію нашого краю і поповнять колекцію Рівненського краєзнавчого музею.

Підвали частини палацику на “Гірці”
Розкопки в Пересопниці
Унікальні предмети кераміки, зокрема, кахлі. знайдені в Острозі
Історична Пересопниця, територія розкопок
Вітрина зі знахідками з Пересопниці. На передньому плані – іграшка (залишок) у вигляді коника з вершником

За словами Олексія Войтюка, чимало цікавого було знайдено і в Рівному та околицях, зокрема в районі Басового Кута, неподалік забудови. Дослідження в Рівному триватимуть і надалі, каже Олексій Войтюк. Зокрема, продовжуватимуть досліджувати територію парку імені Тараса Шевченка, де колись була садиба князів Любомирських. Ту територію Олексій Войтюк вважає дуже перспективною щодо подальшого вивчення і дослідження. Також, на його думку, варта уваги й територія колишньої великої резиденції Любомирських в районі вулиці Замкової-парку Молоді (в народі “Лебединки”). Однак там дослідження можуть бути продовжені, якщо буде на те бажання керівництва міста.

Фрагменти посуду і зернотерка, знайдені в районі міського пляжу Рівного
Рідкісні знахідки – дуже дрібні предмети

Цікавим і несподіваним доповненням виставки стала вітрина з предметами давнини, переданими музею управлінням СБУ в Рівненській області. Це предмети конфісковані працівниками Служби безпеки в Рівненській області під час спроби контрабандного переміщення артефактів через кордон України. Про це розповіла присутнім речниця відомства Інна Ілючок.

Меч та інші артефакти, врятовані від вивезення працівниками СБУ

Особливо серед цих предметів зацікавив присутніх меч. За словами Інни Ілючок, меч датується XIV-XV століттями, а знайшли його “чорні” археологи в центральній частині України. Контрабандисти хотіли переправити його покупцеві до Великої Британії.

Це цікаво  Кому віддадуть будівлю управління Нацбанку в Рівному?

Звітна археологічна виставка в краєзнавчому музеї діятиме упродовж місяця.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...