Одинадцятого листопада в світі вшановують пам’ять жертв однієї з найбільш руйнівних в історії людства воєн — Першої світової. З цієї нагоди в Рівненському краєзнавчому музеї відкрилася виставка “Відома і невідома війна. До 100-річчя завершення бойових дій Першої світової війни 1914-1918 років”.
Офіційним завершенням війни стало підписання 28 червня 1919 року Паризького (Версальського) мирного договору, але пам’ять її жертв у світі традиційно вшановують саме 11 листопада. Війна 1914-1918 років (до Другої світової) вважалася найбільшою в історії людства за масштабами втрат і руйнувань. Вона вплинула на хід світової історії, змінила життя мільйонів людей.
Розв’язали війну два воєнно-політичних блоки — Троїстий союз (Німеччина, Австро-Угорщина, Італія) з одного боку, й Антанта (Франція, Велика Британія, Росія) — з іншого. Війна велася за перерозподіл світу, за розширення економічних і політичних впливів, за нові ринки збуту.
Цифри війни
4 роки, 3 місяці і 10 днів (від 15(28) липня 1914 року) — тривалість бойових дій.
33 держави з 59-ти існуючих на той час із населенням 1,5 мільярда осіб, що складало 87 відсотків населення планети — втягнуто у війну.
65 мільйонів осіб — брали участь у бойових діях.
10 мільйонів осіб — вбито й померли від ран.
Понад 20 мільйонів осіб — поранено і скалічено.
Майже 10 мільнів цивільних осіб померли від епідемій і голоду.
Такі дані наводять у прес-релізі, розісланому ЗМІ, ініціатори проведення виставки. Мешканці Рівненщини, як громадяни Російської імперії, воювали в російській армії. До лав збройних сил було мобілізовано 50 відсотків чоловічого населення Волинської губернії, до складу якої входила територія сучасної Рівненської області. Рівненщина знаходилася в зоні дій Південно-Західного (австрійського) фронту.
На виставці представлено матеріали з фондових збірок Рівненського обласного краєзнавчого музею, Бродівського районного краєзнавчого музею, Держархіву Рівненської області, приватної колекції мешканця Рівного Михайла Балановича.
Це фотографії, листівки, документи, періодичні видання, нагороди, елементи військового спорядження періоду Першої світової війни, реконструкції військової форми вояків російської та австрійської армій. Підготували виставку працівники відділу історії РОКМ. Діятиме виставка до 20 листопада.
За матеріалами прес-релізу РОКМ