“Велика матір Америки” з Рівного

Сьогодні читачам РівнеРетроРитм хочемо розповісти про рівнянку, яка завдяки своїй журналістській, громадській роботі та соціальним реформам прославилась на увесь світ. Вона відома ще як “Велика матір Америки” та одна з найвидатніших державних службовців жінок Америки. Хто ж вона?

Центральний парк у Нью-Йорку

Її повне ім’я — Софі Ірен (Айрін) Саймон-Лоуб. Вона народилася четвертого червня 1876 року в Рівному, яке тоді входило до складу Волинської губернії Російської імперії. Батьками її були Шмуель Саймон та Марі Кері. Де мешкала родина Софі в Рівному, поки що, на жаль, невідомо. Але ключиком до розгадки може стати професія батька Софі. Шмуель Саймон був ювеліром і мав власну майстерню. Отож, можливо в адресних книгах таки вдасться розшукати дані про те, де ж була майстерня Саймона в Рівному.
Еміграція
У 1882 році родина Саймонів вирішує, як і багато інших рівненських родин, кардинально змінити своє життя й виїжджає до США. Подолавши тисячі кілометрів, за океаном родина з Рівного оселяється в невеличкому місті Мак-Кіспорт штату Пенсільванія, поблизу Пітсбурга.

Софі Лоуб, 1890 р.

У 1892 році родину спіткало горе — помирає годувальник і глава сім’ї. Дружина та шестеро дітей опиняються в скруті й без засобів існування. Не такого очікували Саймони, покидаючи Рівне… У цей час Софі якраз здобуває початкову та середню освіту. Відомо, що навчалась вона в таких школах як McKeesport High School та East End Public School.
Софі, яка була найстаршою з дітей, бере відповідальність за родину на себе, й щойно їй виповнюється шістнадцять років іде працювати продавчинею. Це рятує родину від скрути і голоду. У 1896 році дівчина вийшла заміж за власника магазину, в якому працювала. Її обранцем став удвічі старший за неї Ансельм Лоуб. Проте навіть після весілля вона не припиняє працювати, а навпаки одночасно йде ще на одну роботу — вчителькою молодших класів.

Це цікаво  Актриса з чудовим сопрано – дружина священика і багатодітна мати Пелагея Толста-Молчановська
Софі Лоуб

На шляху до визнання
Однак подружнє життя Софі не склалося. Після розлучення у 1910 році вона зайнялася своїм саморозвитком та кар’єрою, що було нетиповим заняттям для жінки початку ХХ століття. Проте саме розлучення стає точкою відліку для нової Софі, яка починає цікавитись літературою і мистецтвом, писати вірші, оповідання, статті, які розсилає до видавництв. Варто зазначити, що від початку професійного шляху Софі Лоуб її робота була напряму пов’язана з репортерством для газети “New York World”. Невдовзі праця Софі приносить свої плоди, і публікації амбітної рівнянки завойовують американську аудиторію.

Праця Софі Лоуб

У чому секрет її успіху? Все просто — вона не боїться висвітлювати скандальні соціальні теми, які інші старались оминати. Софія через якийсь час займає свою почесну нішу в нью-йоркській журналістиці. У своїх дописах вона торкалася тем вдів та дітей, які залишилися без батьківської опіки. До речі, саме Софі Лоуб увійшла в історію журналістики, як одна із перших, хто порушив питання необхідності проведення житлової реформи в США.

Софі Лоуб, 1915 р.
Софі Лоуб, 1915 р.

У 1923 році Софі стає президентом Міського комітету дитячого соціального забезпечення Нью-Йорку і обіймає цю посаду майже сім років. У боротьбі за права знедолених вона плідно співпрацювала з активісткою Ханною Ейнштейн та її Фондом жінок-вдів.
Життя віддала добрим справам
Досягненням Софії Айрін Лоуб є, насамперед, запровадження у більшості штатів США пенсії, яка виплачувалась жінкам-вдовам. По-друге, за її ініціативою було створено Комітет з питань соціального захисту дітей в Америці. У 1925 році Перший Міжнародний конгрес з благополуччя дітей в Женеві прийняв її резолюцію, що підтверджує право дітей-сиріт на сімейне житлове життя, а не лише на дитячі будинки. По-третє, доповідь Софі Лоуб про сліпих дітей у Сполучених Штатах було одноголосно прийнято Лігою Націй у 1926 році.
Померла відома рівнянка в 1929 році. Її поховали на кладовищі Маунт Хоуп у Вестчестер Хіллз, Нью-Йорк. У день її похорону сенатор штату Флорида сказав, що відійшла у вічність “Велика матір Америки”. На жаль, через зайнятість Софі так і не залишила по собі нащадків, проте і сьогодні в США є багато жінок, які вважають себе послідовницями великої справи Софі Лоуб. Життєвим кредо Лоуб обрала вислів: “Не благодійність, а шанс для кожної дитини”.
Постать Софі Лоуб назавжди увіковічена в найвідомішому в світі парку, який знаходиться в нью-йоркському районі Мангеттен. Про неї нагадує меморіальний фонтан біля дитячого майданчика ім. Джеймса М. Левіна, що біля входу з 76-ї Іст-стріт.

Це цікаво  Кінодіва з Варкович
Меморіальний фонтан Софі Саймон-Лоуб у Нью-Йорку
Дитячий майданчик ім. Софі Лоуб у Нью-Йорку

Автором фонтану є скульптор Фредерік Джордж Річард Рот. Губернатор штату Нью-Йорк, кандидат у президенти США Альфред Сміт у своїй промові назвав Софі Лоуб “однією із найвидатніших державних службовців Америки”.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 2,50)
Загрузка...