Заповнюймо разом білі плями в історії Рівного

Кожне місто, як і людина, має неповторне обличчя, своєрідну душу й унікальну долю. Історія Рівного — яскрава і дивовижна, насичена цікавими подіями і багата неординарними постатями. Вулицями нашого міста крокували війська шведського короля і гайдамаки Гонти, польські жовніри і царські піхотинці, радянські солдати і фашистські вояки. Рівне переживало епідемію чуми, спустошливі набіги ординців і тотальні пожежі, але щоразу відроджувалося з попелу і руїни.

Побували в Рівному і всесвітньо відомі особистості — Микола Костомаров і Микола Лисенко, Володимир Короленко і Джон Рід… Відвідували Рівне й імператорські особи. Історія міста цікава й своїми маловідомими широкому загалу, а в часи радянщини й спотвореними та утаємниченими сторінками, побутовими деталями життя містян. Попри багатющу вікову спадщину Рівне не може похвалитися численними архітектурними та історичними пам’ятками. Одні знищив час, інші канули в небуття в невблаганному вирі подій, до руйнації інших доклалися люди. Тому й не стало Рівне перлиною давньої архітектури і місцем паломництва туристів, хоча й мало для цього певні можливості.
Сьогодні пам’ять про невідому минувшину нашого міста ще зберігають архівні документи, музейні фонди, публікації у старих газетах, старожили міста, яких стає усе менше. А ще — старі світлини — мовчазні, але промовисті свідки і хранителі історії нашого міста. Ми маємо бути вдячними тим, хто, зберігаючи цей неоціненний скарб у своїх родинах, охоче ділиться ним з широким загалом через ЗМІ, соціальні мережі. Я, у тому числі, дякую усім — архівним і музейним працівникам, старожилам і їхнім рідним, хто ділився зі мною фотографіями старого Рівного, які ви побачите на цьому сайті. Дякую усім, хто допомагав у збиранні інформації для написання нарисів. Не передати радість від того, коли серед купи старих паперів чи, здавалося б, нудних архівних документів раптом знаходиш якусь цікавинку про місто!.. Що вже казати про спогади старожилів, з яких постає зовсім інше місто, не таке, яке нам доносила, зокрема, радянська історія. Негайно хочеться цим поділитися з усіма. Саме з таких цікавинок — часто-густо всього кілька речень — створюються майбутні матеріали.
Можливо деякі з моїх нарисів уже декому знайомі з інших сайтів і ЗМІ (передруковували їх чимало — з дозволу і без, інколи навіть без прізвища автора), але кожен такий повтор намагаюся доповнити принаймні новими деталями. Утім, сподіваюся, чимало допитливих і цікавих до історії міста рівнян читатимуть їх уперше й зроблять для себе немало відкриттів. Білих плям і таємниць, куди ще не ступала нога дослідника, минувшина нашого міста зберігає ще вдосталь.
РівнеРетроРитм — сайт для всіх, хто любить наше місто, хто памятає і хоче знати його історію. Сподіваюся, у нас буде багато відвідувачів, які не тільки читатимуть матеріали, а й допомагатимуть у доповненні, ділитимуться інформацією, надсилатимуть свої дописи. Щоб давня історія нашого міста не стала назавжди втраченою.

Це цікаво  Визвольна боротьба у творчості Уласа Самчука (на основі роману “Гори говорять”)
Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...