Про відомий рівненський “підвальчик” та митницю

Проблема незаконних добудов, як виявилося, зовсім не бич сучасного життя. У Рівному успішно зловживали самобудами і в давні часи. Завдяки такому самобуду 79 років тому в місті й з’явився знаменитий “підвальчик”, особливо відомий з часів горбачовської боротьби з пияцтвом.

Нещодавно віднайдене фото будинку на розі 3 Мая 13-ї Дивізії, 1939 р.

У Державному архіві Рівненської області виявлено фото кінця 1930-х років будинку, який знаходиться за адресою: Соборна, 104 (нумерація не змінювалась з кінця 1920-х років). Нині там знаходиться Рівненська митниця Державної фіскальної служби України. Дата його побудови поки що не відома. Дослідники вважають, що ще до революції 1917-го року. Принаймні на старих світлинах початку ХХ століття цей будинок уже є, але він ще одноповерховий.

Майбутній будинок з “підвальчиком” ще одноповерховий, -поч. XX ст.

Відомо, що в 20-х роках минулого століття власниками будинку було три особи: Бренер Перлі, Каган Лейбіш, Каган Реґіна. Другий поверх добудували ймовірно у кінці 20-х-на початку 30-х років минулого століття. Будинок мав п’ять житлових кімнат. У ньому розміщувалося шість магазинів та 17 інших приміщень.

Креслення будинку з добудовою другого поверху
Вхід до одного з магазинів у будинку

Серед них, зокрема, відділ банку господарства крайового. Це був фінансовий заклад для довгострокового кредитування промислових підприємств, ощадних кас та індивідуальних забудовників.
За Польщі цей будинок “прославився” тим, що потрапив у історію з недозволеною прибудовою. З незаконними добудовами, входами в магазини, які займали частину тротуару і створювали небезпеку для пішоходів, польська влада нещадно боролася. У 1939 році тодішній співвласник будинку по 3 Мая, 104-ріг 13-ї Дивізії, 2 Каган Борух самовільно, без дозволу будівельного відділу міської управи Рівного облаштував вхід до підвального приміщення з боку вулиці 13-ї Дивізії, де планував зробити овочевий магазин. Дізнавшись про це, місцева влада наказала власнику демонтувати двері, засипати яму, в якій вже було встановлено сходи, перед тим розібравши їх. Коли ж цього не було зроблено, прибудову опечатали. Однак власник зірвав печатки. Тоді влада подала на власника до суду, який засудив його до 8-ми (!) місяців арешту. Проте до застосування покарання панові Боруху було надано ще одну можливість виправитися: до п’ятого червня 1939 року розібрати прибудову.
Чим закінчилася ця історія невідомо.

Це цікаво  Щоб віднадити військових від будинків розпусти, поляки звели в Рівному Будинок жовніра
Будинок №104 на розі 13-ї Дивізії-3 Мая, 1930-ті р.
Той самий “підвальчик” з боку вул. Петлюри, 2018 р.

Але вхід так і не було розібрано. А невдовзі в місто увійшли підрозділи Червоної Армії, і новій владі не було діла до входу в підвальне приміщення. Так вхід у “підвальчик” і залишився невід’ємною частиною старовинного будинку в центрі міста. Багато років поспіль там розташовувався добре відомий рівнянам горілчано-лікерочний магазин. Рівняни добре пам’ятають, як під час антиалкогольної кампанії 80-х до нього вишиковувалися довжелезні черги.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 5,00)
Загрузка...