Цілями російських ракет в Україні стають унікальні об’єкти культурної спадщини

Російські варвари не лише вбивають людей, руйнують міста, а й нищать нашу культурну спадщину. Міністерство культури України оприлюднило попередній список об’єктів, які стали цілями російських ракет і бомб. Серед них — музеї, унікальні палаци та культові споруди.

Чернігів. Музей українських старожитностей. Будівля є пам’яткою архітектури

Ще майже сто років тому цивілізоване людство домовилося про певні правила поводження з об’єктами культурної й історичної спадщини під час збройних конфліктів. Ідею так званого Червоного Хреста Культури було викладено у всесвітньо відомому Пакті Реріха “Пакт з охорони історичних пам’яток і культурних цінностей під час збройних конфліктів”. Видатний художник і філософ Микола Реріх зініціював у квітні 1935 року у Вашингтоні підписання цього документу. До нього долучилися представники 21-ї країни на чолі з президентом США Франкліном Рузвельтом.

Підписання Пакту Реріха в Білому Домі. Вашингтон, США, 15.04.1935

У подальшому цей договір ліг в основу Міжнародної Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей під час збройних конфліктів і в мирний час. Його підписали 56 держав (за станом на 1997 рік їх було вже понад 80), і тодішній СРСР у тому числі. Разом з Пактом Микола Реріх запропонував особливий знак для ідентифікації об’єктів охорони — Знамено Миру. На білому тлі в амарантовому колі Вічності — три поєднані амарантові сфери як символи минулих, теперішніх і майбутніх досягнень людства.

Амарантове Знамено Миру Миколи Реріха

За задумом Реріха, цей знак, нанесений на охоронювані об’єкти, мав символізувати свого роду Червоний Хрест Культури.

До речі, ідея Червого Хреста Культури лягла в основу філософії створення концепції експозиції “Таємничих підземель Рівного”. Її розробник Народний художник України, лауреат Шевченківської премії, Заслужений діяч мистецтв України Анатолій Гайдамака показав на прикладі комплексу в Рівному як агресія руйнує не лише матеріальне, а й духовне, і прагнув застерегти від подібного. Знищений палацик на “Гірці” у Рівному, хоча й не належить до світової культурної спадщини, але стає в один ряд з пам’ятками, знищеними в часи двох світових воєн. Творці комплексу, певно й гадки не мали, наскільки його ідея стане актуальною в новій українській історії.

Це цікаво  Військове містечко в Рівному — одна з найбільш колоритних сторінок історії міста

Гаазька конвенція 1954 року запровадила двоколірний (синьо-білий) розпізнавальний знак для позначення культурних цінностей, що перебувають під її захистом.

Так позначають об’єкти культурної спадщини ЮНЕСКО, які охороняються Гаазькою конвенцією

Тридцятого червня 2020 року Україна приєдналася до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. В умовах війни і тимчасової окупації росією частини території України положення цього протоколу є дуже важливими в контексті застосування конкретних дій для посилення захисту культурної спадщини та відповідальності за її знищення.

Проте новітнім варварам, які вдерлися до нашої країни з “визвольною” маячнею, ані закони, ані мораль не писані. Вони вирішили “визволити” Україну ще й від її культурної й історичної спадщини. Лік зруйнованих пам’яток уже йде на десятки. Музеї, архітектурні пам’ятки, палаци, церкви стають цілями російських обстрілів.

Фото з фейсбук-сторінки Мінкульту України

Справжня мета путіна – винищення української нації, культури, історії та ідентичності”, – йдеться у повідомленні Міністерства культури

До оприлюдненого Міністерством попереднього списку зруйнованих і пошкоджених об’єктів увійшли: будівля краєзнавчого музею в Охтирці; музей українських старожитностей кінотеатр Щорса у Чернігові; садиба графа Попова в Запорізькій області; Святогорська Лавра; будівля Харківського Національного університету; Іллінська церква ХІ-ХІІ століття в Чернігові; Успенський собор ХVIII століття у Харкові; церква Різдва Пресвятої Богородиці ХІХ століття на Житомирщині; музей з роботами Марії Приймаченко та Георгієвська церква 1878 року в селі Загоричі на Київщині.

Старовинна церква Різдва Пресвятої Богородиці на Житомирщині
Святогірська Лавра

Міністерство культури спільно з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки оголосило збір інформації щодо шкоди, завданої об’єктам культурної спадщини в Україні. Свідків руйнування культурної спадщини з усіх регіонів України закликають надсилати фото- або відеодокази через цей портал. У ньому публікуватимуть відкриті для використання дані.

На Запоріжжі російські військові, розгромивши архітектурний музей-заповідник “Садиба Попова”, окрім оргтехніки, вкрали мармуровий унітаз, який свого часу належав графам Поповим. Про це на фейсбук-сторінці музею повідомила його директорка Ганна Головко.

“Цікаво, що уперше цей унітаз вкрали ще більшовики. Згодом, хтось із нащадків крадіїв, повернув артефакт до музею! І от знову новітні загарбники крадуть злощасний унітаз”, – повідомили з музею.

Садиба-заповідник Попова
Унітаз та інші експонати з музею-заповідника. Фото до війни

Ретельно ведучи лік знищеним та поруйнованим пам’яткам, Україна зможе в подальшому, посилаючись у тому числі й на вище зазначену Конвенцію, вимагати відшкодування від держави-агресорки.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...