“Велика Реставрація” дісталась Острога

Два унікальні об’єкти культурної спадщини Острога поповнили список “Великої Реставрації”. Днями бюджетний комітет Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) погодив виділення субвенцій на ці комунальні об’єкти.

Загалом експерти Міністерства в рамках програми “Велика Реставрація” відібрали додатково ще 26 культурно-історичних пам’яток України, на реставрацію та ремонт яких буде виділено кошти з державного бюджету. До них потрапили дві пам’ятки з історичного Острога.

Остріг, вид на Замкову гору і Вежу Муровану

Буде проведено реставрацію Луцької вежі ХVІ століття, в якій нині розміщується Музей книги та друкарства, і протиаварійні роботи та реставраційний ремонт Вежі Мурованої ХІV століття.

Обидва ці об’єкти входять до комплексу Державного історико-культурного заповідника Острога та є пам’ятками архітектури національного значення.
Луцька надбрамна вежа є рідкісним зразком оборонної споруди — барбакана.

Башта була найважливішою ланкою в кільці міських укріплень, захищаючи місто з боку дороги на Луцьк. Споруда була й оборонною вежею, і міськими воротами одночасно. Первісно вона була двоярусною з проїздом у першому ярусі. У кінці XVI-на початку XVII століття надбудовано ренесансний аттик, декорований фігурними зубцями і ліпниною, що дещо пом’якшило суворі оборонні риси вежі, надавши їй характеру світської архітектури.
У Луцькій башті розміщується унікальний музей книги та друкарства, яких усього два в Україні. Фонди музею налічують 4 тисячі 900 книг. Основу експозиції склала книжкова колекція місцевого краєзнавчого музею, започаткована в 1909-1912 роках Братством імені князів Острозьких. Колекція налічує майже півтори тисячі стародруків XVI-XVIII століть та близько 150 рукописів XVI-ХХІ століть. Однин із найцікавіших експонатів музею є інкунабула, датована 1492 роком. Її видано в друкарні Стефана Планка в Римі. Вона має назву “Coniurationes demonum”, що в перекладі означає “Вигнання демонів”. Це єдина книга, видана до 1501 року, що зберігається у музеях Волині.

Луцька вежа

Вежа Мурована була першою оборонною кам’яною спорудою Острозького замку — житловою оборонною баштою-донжоном. Під час облоги замку приміщення вежі слугували для зберігання припасів. У одній з кімнат була криниця.

Нижній ярус замку і замковий колодязь

Велика зала середнього поверху призначалася для урочистостей та прийому гостей. Кімнати верхнього поверху використовувались для житла. У кінці XVI століття за князювання Костянтина Острозького Вежу Муровану перебудували.

Це цікаво  “Безхазяйний” Корецький замок отримав шанс на друге життя

Кам’яна споруда неприступної триповерхової півкруглої будівлі утримується на крутому схилі могутніми контрфорсами. З двору замок є двоповерховим.

Вежа Мурована

Нині у Вежі Мурованій розташовується краєзнавчий музей. Уперше його тут відкрили в 1916 році.
Шанувальники острозької старовини сподіваються, що після реставраційних робіт обидва об’єкти отримають нове дихання і стануть ще більш цікавими для численних туристів.

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 4,00)
Загрузка...