Фабрика органів у Львові

Починаючи від доби Середньовіччя, Львів був одним з центрів європейської органної музики. За розвитком цієї галузі музичного мистецтва місто стояло на рівні з Віднем, Краковом, Познанню, випереджаючи Варшаву…

Імена львівських органістів і органобудівників увійшли в світову історію – Марцин Леополіт (Львовчик) у XVI ст., Бартоломей Кавінський і Якоб Лейденс у XVII та XVIII ст., брати Кіндларські… Вони були придворними органістами, творили інструменти і експортували їх за кордон, займались благодійною діяльністю.

Найвідомішою та найкращою у Львові і в Галіції XIX століття була фабрика Яна Слівінського, яка розташовувалась на вул. Коперника, 16.

Фабрика органів Я.Слівінського на вул. Коперника, зображення кінця XIX ст.

Ян Слівінський народився 1844 року. Отримавши першу освіту вирушив до Франції. Близько 10 років працював на фабриці Аристида Кавайє- Коля, органи якої за звучанням, естетикою інтер’єру вважались одними з найкращих у світі.

Будучи учнем в брата Аристида, Вінсента Кавайє- Коля, Слівінський пройшов шлях від помічника при складанні малих органів до самостійного конструктора великих інструментів.

Портрет Яна Слівінського -1892-рік

Збагачений досвідом і знаннями майстер вертається до Львова. 1876 року у кам’яниці № 16 по вул. Коперника розпочинає роботу заснована Слівінським ” Фабрика органів костьольних і гармоній у Львові “.

З вулиці ми бачимо лише фасад будинку, основне виробництво містилось у крилах П – подібної будівлі. У дворі природнім шляхом висушувалось дерево для інструментів.

У 1888 році будівлю реконструйовано відомим архітектором І. Левинським, барельєфи музичних інструментів на фасаді, ймовірно роботи Гарасимовича.

Фасад фабрики Я. Слівінського на вул. Коперника 16. Фото 2012 року

Фабрика пропонувала як 4-х регістрові органи за 650 злотих, так і 50 – ти регістрові на три клавіатури за 12 тисяч злотих. Будували інструмент індивідуально, навіть вивчалась акустика костелу де планувалось встановлення. Окрім цього фабрика робила фісгармонії.

Це цікаво  Львівський Святий Миколай і Святий Вечір на початку ХХ століття

За своє існування, до початку XX століття, фірма Слівінського виробила понад 200 інструментів. Більша частина була виготовлена для костелів Галичини і Львова. У місті це костели Марії Сніжної і Св. Казимира під Високим Замком, храми на Сигнівці і Беднаровці, перебудовані органи для Катедри і костелу Єзуїтів …

Будинок фабрики органів на Коперника,16. Фото 2012 року

На сьогодні в межах України збереженно два органи роботи Яна Слівінського – орган римо- католицького кафедрального костелу ( Катедри ) та парафіяльного костелу в Самборі.

Найбільший орган, який збудувала фабрика Слівінського – 32- регістровий інструмент для львівської філармонії, яка містилась у театрі Скарбека. Слівінський збудував цей інструмент, змонтував його, але йому не довелось його почути – він помер після важкої хвороби. Інтонував орган спеціально запрошений фахівець із Відня.

Слівінський збудував 141 орган! У Польщі збереглись 8-10 його органів, на Галичині – два.

Джерело https://photo-lviv.in.ua/fabryka-orhaniv-u-lvovi/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...