Підземелля у рівненському парку ще на крок наблизилися до відкриття

Триває робота над атракційним комплексом “Таємничі підземелля Рівного”, що в центральному парку міста. Про те, що вже зроблено, і як просуваються роботи — далі в репортажі.

Міні-екскурсію унікальним об’єктом, що споруджується в рівненському парку, для РівнеРетроРитм провів один з провідних реставраторів науково-реставраційної фірми “Відродження” з Києва Євген Заблоцький. За його словами, роботи наближаються до завершального етапу:

Окрім облаштування комунікацій (наприклад, вже проклали труби для вентиляції), тривають реставраційні роботи всередині підземелля. Адже стара кладка в багатьох місцях руйнується і потребує укріплення. Робимо “ін’єкції” спеціальним шприцом, просочуючи її закріплювачем. Деякі фрагменти підземелля потребували відновлення, тобто потрібно було докласти деякі зруйновані частини, а потім “зістарити” кладку. Уже поклали сходи при вході до підземної частини. Привезли скло (щоправда, не все), яким буде накрито кола-сфери над підземеллями. Почали монтувати.

Євген Заблоцький показує. як шприцом роблять ін’єкцію в кладку
Через ці кольорові лієчки просочують укріплювачем склепіння
Стіна, яка потребує укріплення
Фрагмент арочної кладки. який довелося відновлювати

Євген Заблоцький розповів також про нові знахідки в підземеллях. Зокрема показав цеглину з цікавим маркуванням. За його словами, не виключено, що її виготовлено на одній із цегелень князів Любомирських, які були в Рівному. Також знайшли фрагмент віконної рами. За припущенням, вона обрамляла одне з вікон підвального поверху розкопаного палацику. Адже дослідники дедалі більше переконуються, що розкопана підземна частина належить саме до головної будівлі на “Гірці” — князівського палацику.

Тут було вікно, і цей фрагмент рами знайдено тут
Реставратори припускають, що то дата – 1887 рік, і ініціали власника цегельні. Імовірно Станіслава Любомирського, який якраз у той час володів Рівним

Паралельно триває робота над експозицією комплексу, – провадить Євген Заблоцький. – Поповнюємо експозиційний фонд цікавими знахідками, зокрема воєнної тематики. Не розкриватиму всіх деталей, нехай буде сюрприз для рівнян.

Майбутній експонат приводять до ладу
Майбутні експонати
Майбутні експонати

Не забули реставратори і про унікального рівненського “старожила” — фонтан “Богатир”, про долю якого так переймалися рівняни. Наразі скульптуру також просочують укріплювачем, підсилюють постамент. Як з’ясувалося. “Богатир” знову стане фонтаном, хоча й не таким великим, як був раніше. Про це розповів начальник міського управління культури Тарас Максименко. За його словами, наполіг на збереженні первісної функції скульптури міський голова Володимир Хомко.

Під “Богатирем” укріплюють постамент
Над самою скульптурою також попрацюють реставратори

Скло унікальне — триплекс, потрійне, – розповідає Тарас Максименко, – по ньому можна не лише ходити, а й стрибати, витримає. Вартість його 1,3 мільйона гривень. Скло темне, крізь нього не буде видно, що діється внизу. Це навмисно, щоб заохотити відвідувачів спуститися в підземну частину. Сподіваємося. що новозведений атракційний комплекс задовольнить інтерес різних вікових груп відвідувачів: буде і кілька експозицій. і квест, і комп’ютерна гра, і квест для старшого покоління, і екскурсійна програма. Завдання — щоб тут було цікаво і дорослим, і дітям. Сподіваємося. до Дня міста відбудеться технічне відкриття. А щодо повноцінної роботи комплексу, то поки сказати складно. Попередньо вирішено, що комплекс буде структурним підрозділом парку імені Шевченка.

Щодо того, чи можливе подальше продовження розкопок у парку, адже, як кажуть дослідники, ще виявлено кілька місць, де під землею імовірно ще є цікаві об’єкти, то Тарас Максименко зазначив:

Це цікаво  “Велика Реставрація” дісталась Острога

– Теоретично подальші пошуки можливі. Однак, той, хто виявиться їх ініціатором, нехай заодно скаже, де взяти кошти. Бо. як видно, такі пошуки — задовлення не з дешевих.

Сходи при вході в підземелля
Вид з підземки
При головному вході буде туалетна кімната, шафа для речей
Вхід у підземну частину
Частину залишків давнього фундаменту у великому колі вирішили залишити в автентичному вигляді
Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 5, середня: 5,00)
Загрузка...