“Софіївка” – одне з найвидатніших творінь світового садово-паркового мистецтва

“Софіївка” – національний дендрологічний парк України, пам’ятка краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть і одни з переможців всеукраїнської акції “7 чудес України”. 

Парк “Софіївка” в Умані

Заснував “Софіївку” у 1796 році власник міста Умані, магнат Станіслав Щенсний Потоцький і назвав його на честь дружини красуні-гречанки Софії Вітт-Потоцької. А подарований парк був у день її янгола в травні 1802 року.

Портрет Софії Вітт-Потоцької, австрійський художник Лампі, Іоганн Баптист Старший 1785 рік

Ідея створення парку в романтичному стилі з використанням римської і грецької міфологій належала самій Софії. На площі майже 180 га, на безлісій місцевості, розділеній річкою Кам’янкою, з’явились дивовижні пейзажі, екзотичні рослини, античні скульптури і фонтани. Автором проекту і керівником будівництва парку було призначено військового інженера Людвіга Метцеля, а мармурові статуї грецьких богів, філософів та поетів виготовили скульптори з Італії та Франції.

Парк “Софіївка” в Умані

У “Софіївці” були висаджені місцеві та екзотичні рослини, завезені з різних країн світу. По всій території парку прокладені алеї з містками, альтанками, фонтами, гротами, водограями, водоспадами (один з них 14 м висотою). 

У парку є багато цікавих родзинок. Однією з них є грот Венери. Грот має вестибюль, що складається з чотирьох колон. Вони утримують на собі гранітну плиту та напівкругле вікно. Середину гроту прикрашає скульптура Венери. Ліворуч від гроту Венери знаходиться круглий павільйон, який називається Фазанником. Цей павільйон збудований з круглих дубових колон, а посеред павільйону влаштовано невеликий басейн з фонтаном у центрі.

Грот Венери у парку “Софіївка”

Ще одним дивовижним місцем у парку є фонтан «Змія» – посеред Нижнього ставу з широко роззявленої пащі змії, що звивається на камені, б’ється стовп води. Особливість цього фонтану є те, що у ньому немає насосів, вода надходить до фонтану по самопливному підземному водогону, викладеному з гранітного тесаного каменю вздовж дороги, яка веде від академії та оранжереї до павільйону Флори.

Фонтан “Змія” на фоні Павільйону Флори 
Павільйон Флори у парку “Софіївка”

Наступний шедевр парку – це Острів кохання з павільйоном у стилі епохи Відродження, обсадженим екзотичними рослинами. Він створений ще в період будівництва парку в розширеній частині Верхнього ставу, або Чаруючого моря. До речі, кріпаки насипали острів вручну. Нинішній павільйон — висока споруда, яка логічно вписалася в загальний ансамбль острова з його деревами, кущами і є центральною архітектурною точкою на острові. Його ще називають “Рожевий павільйон” за відповідний колір стін.

Острів закоханих у дендропарку “Софіївка”

У парку навіть зберігся дуб, віком біля 400 років, – німий свідок багатьох подій, що відбувалися у цих місцях. За народними переказами, саме під цим дубом збиралися на наради з козаками легендарні українські ватажки Максим Залізняк та Іван Гонта.

Це цікаво  Волинські новини 100 років тому

В Софіївському парку є ще багато різноманітних цікавинок, які варто побачити: Фонтан 2Семиструмінь”, павільйон “Флори”, міст “Венеційський”, Китайська альтанка, розарій, у якому зростає понад 5000 екземплярів 150 сортів троянд. Нині “Софіївка” — це місце відпочинку, і щорічно його відвідують близько 500 тисяч туристів.

Водоспад у дендропарку “Софіївка”

Парк відкритий для відвідування щодня з 9 години, а після 18 години вхід до парку безкоштовний. Екскурсії проводяться з 1 травня – по 15 листопада. Крім екскурсій, в парку можна поплавати на паромі, гондолі, пропливти на човні підземною рікою Ахерон, прокататися на конях, як верхи, так і в екіпажі, сфотографуватися у строях, які були модні у XIX столітті, покататися на катамаранах і веслових човнах.

Венеціанський міст у дендропарку “Софіївка”

Адреса: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Київська, 12а.

Першоджерело: https://www.discoverukraine.com.ua/sofi%D1%97vka-odne-z-7-chudes-ukra%D1%97ni/

Оцініть будь-ласка публікацію
(Ще немає оцінок)
Загрузка...