“Таємниці органного залу”: як у Рівному в будівлі колишнього костелу водять авторську екскурсію

У Рівному почали розповідати “Таємниці органного залу”. Це авторська екскурсія журналістки-краєзнавиці Світлани Калько у співпраці з творчим колективом обласної філармонії. Вона знайомить із малознаними фактами будівлі ХІХ століття та її “начинням” від закладення наріжного каменю і до сьогодні. Саме цим дослідниця пояснила назву своєї екскурсії.

Авторська екскурсія “Таємниці органного залу” Світлани Калько — це мандрівка, яка охоплює понад півтора століття. З моменту, коли 30 вересня 1858 року заклали наріжний камінь мурованого костелу на честь Святого Антонія, і до сьогодні.

Фото: Facebook Рівненська обласна філармонія

“Для екскурсії я використала матеріали з українських і польських архівів, спогади старожилів Рівного, оригінали досліджень краєзнавців ХІХ століття Теодоровича і Стецького — все, що я станом на зараз змогла знайти. Фотографії, які я використовую, могли вже бачити рівняни, які цікавляться історією міста, але перша екскурсія показала, що для багатьох ці старі світлини стали відкриттям”, — зазначила авторка екскурсії.

Фото: Facebook Рівненська обласна філармонія

Дебютні “Таємниці органного залу”, які відбулися 27 листопада, попередньо планували на 30 людей. Але по факту, зі слів Світлани Калько, зібрали майже пів сотні екскурсантів.

Майже півторагодинна мандрівка в минуле будівлі колишнього костелу, а нинішнього органного залу включала:

  • історію будівництва найвищої будівлі у тогочасному Рівному;
  • знайомство з органом з середини та розповідь про його попередників;
  • розповідь про ікону з костелу, яка старіша за будівлю, і вважалася втраченою донедавна;
  • спуск у підземелля та підняття на колишню дзвіницю, де зберігають фрагмент органу 1896 року.
Фото: Facebook Рівненська обласна філармонія

На прохання познайомити читачів Суспільного хоча б однією цікавинкою з авторської екскурсії, Світлана Калько розповіла про ікону з костелу, яка донедавна вважалася втраченою.

“Марія з дитям” — унікальна ікона, точна дата її появи невідома, але їй майже 400 років. Вона була подарована ще другому дерев’яному костелу в Рівному в 1650 році. А потім її перенесли в мурований костел Святого Антонія і вважалася однією з головних ікон храму. Але потім ця ікона зникла, а я знайшла, що зараз вона в Польщі, у сільському храмі. Я розповідаю її історію, де вона зараз, в чому її унікальність і показую фото”, — зауважила Світлана Калько.

Анонсована в рамках екскурсії гра на органі не відбулася через перебої з електропостачанням, зауважила дослідниця.

Фото: Facebook Рівненська обласна філармонія

Натомість вона розповіла, “чому хиталися хрести на вежах костелу та яка доля спіткала тих, хто осквернив храм”.

Це цікаво  Волинські барбакани тепер “ожили” у віртуальній реальності

Будівля колишнього Святого Антонія до Другої світової війни була найвищою спорудою в Рівному. Але радянська влада, яка прийшла сюди у 1939 році, костел закрила, облаштувала тут кінотеатр, у повоєнні роки розібрали шпилі, а з 1987 року тут відкрили зал камерної та органної музики.

Фото: Facebook Рівненська обласна філармонія

У повідомленні на сайті облради директорка Рівненської обласної філармонії Елеонора Стеценко пояснила, що такі екскурсії організували, аби привернути увагу до пам’ятки архітектури місцевого значення, а також для її збереження.

Валентина ГОРДИЧ

Джерело: https://suspilne.media/327526-taemnici-organnogo-zalu-ak-u-rivnomu-v-budivli-kolisnogo-kostelu-vodat-avtorsku-ekskursiu/?fbclid=IwAR3cjwyQkSe-Up_-kCM-JJg7BRBZtnNPfNObMJMt3srV32cRjgmQGebLaHA

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 1, середня: 5,00)
Загрузка...