З життя євреїв міжвоєнного Рівного:ретро-світлини

На сайті ізраїльського інтернет-проекту Ghetto Fighters House Archives знаходиться цінна колекція рідкісних світлин, присвячених одній із малодосліджених сторінок історії Рівного, пов’язаній із проживанням у нашому місті євреїв.

Рівне, 1928 рік

Єврейська громада в кінці ХІХ-на початку ХХ століття в місті була представлена переважною більшістю. Початок ХХ століття був також пов’язаний із поширенням різних видів сіоністського руху в Рівному та появою партій і організацій, які його популяризували серед єврейського населення.

Рівне, 1925 рік
Рівне, 1925 рік

Сіоністський рух — це єврейський націоналізм, рух європейських євреїв кінця ХІХ століття за створення єврейської держави. Головна мета сіонізму виявилася досягнутою в 1948 році, коли було утворено державу Ізраїль, що визнала за всіма євреями право жити в межах його кордонів.
Більшість представлених в публікації світлин, які охоплюють період 1925-1937 років, у архіві були підписані як “євреї міста Рівного перед виїздом до Палестини”.

Рівне, 1930 рік
Рівне, 1933 рік
Рівне, 1930 рік
Рівне, 1930 рік

Цінність кадрів для сучасних рівнян є в тому, що на багатьох фотографіях можна розгледіти не лише тогочасні одяг, побут, а й архітектуру та процес розбудови міста, хоча деякі будівлі сьогодні вже або втрачено, або перебудовано. Підбірка дуже “атмосферна”, адже показує різні сторони життя єврейського населення міста, дозволяє ніби перенестись у часі й глянути на Рівне тих років.

Варто згадати, що на той час у Рівному з 1919 року діяла середня школа “Тарбут”, а з 1920 року — дві початкові школи цієї системи й дитячі садочки, де дітей навчали івриту. У 1924-1939 роках у Рівному виходив тижневик на мові ідиш “Волінер лебн”.

Рівне, 1930-і роки
Рівне, 1930 рік
Рівне, 1933 рік

Зі статистичних даних відомо, що, згідно з даними перепису населення, в 1931 році в Рівному проживали 22 737 євреїв. Єврейське населення повітів, які згодом, після приєднання до Радянського Союзу склали Рівненську область, налічувало 93 064 особи. Напередодні війни в Рівному разом із біженцями з окупованих частин Польщі, що не були депортовані у внутрішні райони Радянського Союзу, проживали понад 25 тисяч євреїв. Рівненську область було окуповано німецькою армією в період з 24 червня до 9 серпня 1941 року. Рівне — 28 червня 1941 року. Тільки незначна частина єврейського населення встигла до цього часу евакуюватися. До восьмого грудня 1941 року німці розстріляли більшість євреїв Рівного. У живих залишили тільки представників професій, в яких була потреба в окупаційної адміністрації, і членів їхніх сімей.

Це цікаво  Як горів театр рівняни дізнавалися з... “Голосу Америки”

Джерело фото: gfh.org.il

Оцініть будь-ласка публікацію
(Поставлено оцінок: 2, середня: 5,00)
Загрузка...